Červenec 2013

Pro ana blogy - není všechno zlato, co se třpytí

25. července 2013 v 20:48 | AnnieMyasun
Pro ana blogy - Fenomén internetu, nástroj touhy po štíhlosti.

Není vše zlato, co se třpytí

Zajímavé je, že na českém internetu skutečný pro ana blog takřka NEEXISTUJE. Holky se totiž snaží zhubnout, ale nijak drasticky. Podíváte-li se, většina dívčin má nadváhu a snaží se dostat pouze na přirozenou váhu. Ačkoliv špatným způsobem - hladověním, projímadly - stále bych nerada mluvila o trendu pro ana. Protože pouze hrstka autorek skutečně usiluje o velmi nízkou váhu.

Abych uvedla příklad, holka, která se snaží zhubnout z 85 kilo na 160 cm na nějakých 60 kilo si založí blog. Samozřejmě o hubnutí. Tento blog bude vést jako deníček - to je obvyklý způsob psaní. Za anorektičku však nelze pokládat dívku, která jí 5000 kj denně, přiměřeně cvičí a hází si tam obrázky svých inspirací.

Takřka všechny dívky mají nějaké inspirativní fotky, jak by chtěly vypadat! Jsou proto všechny tyhle holky anorektičky? To bychom jich měli v populace 75% ! (poslední data uvádějí výskyt mezi 3% dívek a 1% chlapců).

Tímto způsobem je však vedeno asi 98% pro ana blogů českého internetu.


Ještě nevěříte? Zde přesně cituji jeden s jídelníčků tzv. pro ana dívky. Nevidím hubnoucí jídelníček, ale samé rychlé sacharidy.

snídaně: 3 chleby s marmeládou
svačina: tabulka čokolády
oběd: polévka zeleninová a brambory se strouhankou
svačina:5 kousků buchty, čokoláda a miska oříškové zmrzky
večeře: krupicová kaše

Řeknu vám - sníst tohle tak se kutálím ze svahu dolů!


NICMÉNĚ! Najde se i hrstka skutečně pro ana blogů, na jednom z nich jsem nalezla tento jídelníček:

Snídaně:borůvky (20g)
Svačina:bílé hrozny (50g)
Oběd:Pomeranč
Svačina:nic
Večeře:nic


Toto je skutečně jídelníček, který můžeme nalézt u mnoha dívek nemocných mentální anorexií. Obsahuje pouze ovoce a to jen ve velmi malém množství. Dále si lze všimnout, že po obědě už nejí nic. To proto, aby se energie stihla spálit. Je to jedno z častých předsevzetí anorektiček online.
Další možná scénář dne: několik žvýkaček, litr brusinkový Rajec Zde máme skutečně ana drastickou dietu s minimem kalorií.

Pro ana blogy ale nikdy nevystihnou onu podstatu nemoci, kterou dnes mnoho lidí nevidí.
A zůstává otázkou - kolik pro ana blogů vedou skutečně dívky, u nichž by byly splněny kritéria mentální anorexie a kolik procent blogů jsou jen hubnoucí blogy, které se stylizují do populárních a kontrovezních šatů.
Víte - ono být pro ana je prostě daleko více cool a zajímavější než říct: hubnu zdravě.